ניהול זמן

ניהול זמן: למה כן?

ניהול זמן הוא איזון. דיברנו על זה כאן, מזמן מזמן, ושוב בוער לי לדבר על זה. עם תובנות שהולכות ומצטברות בי, הולכות וכותבות את עצמן בתוכי: למה בכלל אנחנו מנסים לנהל את הזמן שלנו? מביטים מלמעלה למטה אל המושג החי הזה, מסכמים אותו בטבלאות ומחלקים אותו בצורה יחסית קשוחה ליחידות מוגדרות. מה מרחיק אותנו מהזרימה הטבעית של קימה בזריחה, בחצות היום הפסקה ובשקיעה לחזור ולישון?

למה כן.png

התשובה האוטומטית היא שאלו הם החיים ואם רוצים להספיק הכול, את כל מירוץ החיים המודרני שלנו, אז צריך למהר. לגשת אל החיים כמו מנהל בנק וביד רמה לפרוט את הזמן למטבעות. לא לבזבז זמן. ואפשר הרי להספיק כל כך הרבה: עבודה ובית וילדים ובילויים ויצירה וסידורים וכביסה וגם לנוח ממירוץ החיים הזה. לא חבל לבזבז?!

אפשר לשלוט ברגעי החיים ההולכים ונעלמים שלנו, לחשוב שאנחנו שולטים. מפחיד לחשוב שאנחנו כעלה נידף, כמו צ'ק ביד של מישהו שיכול בכל דקה ודקה לפרוע אותנו. מפחיד גם לבזבז מה שאין לך עליו שליטה, מה שאין לך אשראי פתוח עליו. אז לא נחשוב ולא נבזבז.

לא נחשוב ולא נבזבז, אלא ננסה לבנות לנו עולם משלנו. כמו בספר המעניק, לדברים תהיה רק תכלית וזמן לא יבוזבז. ואולי לא עד כדי כך, אך ביתר כנות. מפחיד לחיות בעולם משתנה, בואו ננסה ליצור בו משענת ברורה וקבועה.

20170618_085911.jpg

או יותר בכנות אפילו: אני מנסה ליצור לעצמי לוח זמנים קבוע, כי מפחיד לחיות מרגע לרגע בלי לדעת מה ברגע הבא. מפחיד ומתיש. זה הגיוני כל כך. מרחב מוכר מאפשר לבנות אמון. לוח זמנים קבוע הוא כמו המיקום הקבוע של הכרית במיטה, המאפשר לעצום עיניים ולהירדם, הוא הדרך הביתה, שאפשר לרוץ בה במדרגות בעיניים עצומות. לו רק הייתי יכולה לרוץ במדרגות יומי בעיניים עצומות, בלי הפתעות לא צפויות – עייפות, בכי תינוק לא מוסבר-מתסכל, כאב, הו כאב שקורא להר הגעש של הרגשות שבליבי להתפרץ, הר של ציפיות. יכולת החיזוי, כך מכנה ד"ר לואן בריזנדיין את הצורך הזה בספרה המוח הנשי:

גורם סביבתי אחד החיוני לאימהות טובה אצל כל בעל חיים הוא יכולת החיזוי. […] במחקר אחד הוכנסו אימהות קופי רזוס וצאצאיהן הרכים לשלוש סביבות שונות: […] הקופים הצעירים בסביבה הטובה ביותר, שופעת המזון, קיבלו מאימהותיהם את הטיפול המסור ביותר, ואלה שהיו בסביבה ששרר בה מחסור קבוע במזון קיבלו מידה כמעט שווה של טיפול. אבל אלה שהיו בסביבה הבלתי צפויה גם טופלו פחות מכל האחרים וגם היו מטרה להתקפות אלימות ותוקפניות מצד אימהותיהם. לאימהות ולקופים הרכים בסביבה הבלתי צפויה היו רמות גבוהות יותר של הורמוני עקה ורמות נמוכות יותר של אוקסיטוצין משהיו לאימהות ולצאצאיהן בסביבות האחרות.

כשמדובר בבני אדם, אימהות הנמצאות בסביבה בלתי ניתנת לחיזוי נעשות חששניות ומבוהלות והתינוקות מגלים סימני דיכאון. […] כל דבר שעושה האם ועושים אחרים כדי לסייע לה, בבית או מחוצה לו, במטרה להבטיח שהמשאבים – הכספיים, הרגשיים והחברתיים – יהיו ניתנים לחיזוי ויהיו זמינים, עשוי אפוא להבטיח בסופו של דבר את רווחתם העתידית של ילדיה.

כדי להיות אימהות טובות יותר לילדינו, אנחנו צריכות להסתובב בידיעה שיש לנו מספיק מהכול: מספיק כסף, מספיק מקום, מספיק כוח, (שאנחנו אימהות מספיק טובות, כמאמר ויניקוט.) ובהקשר של הפוסט הזה – אנחנו גם צריכות להסתובב בתחושה שיש לנו מספיק זמן.

20170618_090331.jpg

יעל זלץ בנתה שיטה לניהול זמן בבית, מתוך כלים שלמדה ויישמה מהתחום של ייעוץ עסקי וארגוני, וכל זה מתוך כנות. (מכירות עוד מישהי שכתבה 'אני כל כך עייפה – עד שאין לי כוח ללכת לישון'? היא נותנת עצות נהדרות.) הנה הדברים שהיא כותבת על מחסור בזמן והרגשות שעולים בנו בעקבותיו:

הזמן נחשב למשאב מיוחד מפני שאי אפשר לשמור אותו ולחסוך ממנו לשעות מחסור, וכאשר הוא עובר אין דרך להחזיר אותו, למחזר אותו או להשתמש בו שוב בגרסה של משומש. אין גם אפשרות להשיג עודפים מאחרים. הזמן הוא חד פעמי והוא משאב אישי, ולכל אחד מאתנו יש משימות משלו לבצע בתוך מסגרת הזמן שלו וזו אחריות אישית .

התחושה הלוחצת שלא לבזבז דברים, החסכנות, הופכת לסוג מסוים של לחץ שחונק אותנו, ואנחנו רוצים להרגיש מספיק עשירים כדי שנוכל לבזבז קצת. נעים לדעת שלא נורא אם יישפך – יש עוד. שלא נורא אם יישבר – יקנו חדש, שלא נורא אם יתבזבז – יש מספיק. אנחנו נרגעים כשאנחנו יכולים לתמרן במרחב ולא מוכרחים לדייק כל כך ולחסוך כל כך. היינו רוצים שיהיה מותר לבזבז קצת, ולא לכל דקה יהיה מחיר. היינו שמחים להסיר את משטר הצנע מהזמן, ולדעת שיש מספיק לכולם, לכל הדברים שאנחנו רוצים להספיק.

2017_06_18_11.46.41.png

כולנו מנסות לנהל את הזמן. לא רק בפינטרסט ניתן למצוא תשובות מאלפות בנושא, חפשו אותו בשיחות בגן השעשועים, תופתעו כמה הוא מעסיק אותנו כאימהות. (זאת הייתה גם כותרת המשנה המקורית של הבלוג. כמה מים חלפו בנהר חיי מאז.) וכל ההתעסקות מסתירה מאחוריה פחד מאובדן השליטה על הזמן. אפילו יעל, שניהול זמן הוא המקצוע שלה, אומרת. פחד הוא מאבק. מאבק רגשי, לרוב חסר סיכוי, וכשהוא מצליח – זה גרוע יותר.

בפוסט הבא בעזרת ה': מה גוזל מאיתנו מאבק ניהול הזמן? למה חשוב לוותר על השיטה ולהרפות? ולמה זה משמעותי במיוחד דווקא לנו, האימהות? אשמח לשמוע בינתיים את דעתכן.

מודעות פרסומת

4 תגובות על ״ניהול זמן: למה כן?״

 1. פוסט נהדר, מעורר מחשבה…
  לדעתי, תחושת השפע אינה מתנגשת עם הרצון לתכנן, כי גם כשמלאים בתחושה שיש ובשפע רוצים להרגיש שעשינו משהו טוב ומשמעותי בזמן שזרם דרכנו… כמו גם בתחומים אחרים, כמו שפע כסף, שפע כח, שפע מרץ ושפע בריאות, עוברים דרכי ואני עשיתי איתם משהו טוב… אולי קשור לצורך שלנו להיות בנתינה, ביצירה, ולא רק לקבל. גם הזמן, כלומר חלקיקי החיים, זו מתנה…
  תודה על הפוסט הנפלא!!

  1. זאת נקודה חשובה, שפחות הדגשתי אותה. אני חושבת, ואפרט בפוסט הבא, שתכנון זמן מתאים למי שבאמת יכולה לתכנן. למי שיכולה לחלום על ערוצי עשייה. מסיבות שאפרט בפוסט הבא ופירטתי גם כאן מעט, אמא לילדים צעירים לא נמצאת במקום הזה.
   ועוד דבר, אני חושבת שהתכנון שאת מציגה באמת מאוזן יותר, פחות הדוק וקשוח ויותר זורם ומתאים למציאות. זה באמת נשמע טוב יותר.

 2. פוסט נהדר!
  אני מרגישה שיש "עודף" או "יתרה" מהזמן רק כשאנחנו בחופשה או בשבת אצל ההורים, כשהגענו מוקדם בשישי ואין מטלות ש"חייב" לעשות. מתענגת תמיד על התחושה הנדירה הזו..

  1. תודה!
   אצלי אני מרגישה לפעמים שגם בחופשות, כשאנחנו רוצים להספיק גם את זה וגם את זה וגם את זה – יש לחץ מרוב כיף… לחץ הוא בכל מקרה לא כיף. אז אני משתדלת להוריד ציפיות, לשחרר… לפעמים כל ההבדל הוא רק 10 דקות שהופכים הכול לרגוע.
   נדבר על זה עוד בהמשך ודיברנו על זה בפוסטים בעבר גם. נושא משמעותי לכולנו, נראה לי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s