מאחורי הקלעים של הבלוג, מה מניע אותנו

הבלוג בן שנתיים – הזדמנות לדבר על הגיל הזה

הנה דרך אחרת להבין את החיים: החיים הם הסיפור שאינו נגמר. אנחנו מסדרים את החיים סיפור בתוך סיפור, כמו בבושקות: התקופה שבה למדתי במוסד ההוא, התקופה שבה הבינוני עוד לא ידע ללכת, אפילו הרגע המצמית כשמתעוררים שטופי זיעה מחלום. כל אחד מאלה הוא סיפור שיש לו שם, התחלה, אמצע, סוף, עלילה ודמויות.

חִשבו על היום האחרון שעבר עליכם. אוסף של רגעים שהמוח האנושי הקסום שלנו אסף אגודות אגודות לבוקר, צהרים וערב; לפני העבודה ואחרי העבודה; לפני ההשכבה ואחרי ההשכבה; כשהייתי עייפה או כשעוד לא נודע לי שהיום סבתא תבוא לבקר. אלומות אלומות סיפורים.

מדובר בתופעה בסיסית, שעוטפת אותנו בכל רגע מחיינו ומפרנסת היטב את פייסבוק, למשל. תופעה בסיסית שסביבה אנחנו יוצרים אפילו טקסים. מגדירים נקודת זמן ומספרים את הסיפור שהיא סופו, סוגרים לו סוגריים. בין הבוקר לערב, בין שישי לשבת, בראש השנה וביום הולדת – אנחנו עומדים ומנסים להבין מה קרה פה? איפה גדלנו?

יום הולדת שנתיים לבלוג הוא הזדמנות נהדרת עבורי לסגור סוגריים, להביט אל התקופה שעברה ולנסות להבין מה צמח פה בשנתיים האלו. ומול ההזדמנות הנהדרת אני עומדת עם מקש מהבהב, לא מוצאת נקודה ברורה להיתחם בה, לספר בה את סיפור השנתיים האלו. מלאה שאלות.

יום הולדת שנה לבלוג היה כמו שתמיד הוא יום הולדת שנה. חוגגים את הטקס, כי צריך לחגוג, ומנסים למצוא בין שברירי החיוכים והמבטים איזה אופי לטוות בו סיפור. עכשיו, בין להיות קטן ובין להיות גדול אני לא מוצאת סוגריים לסגור לו לבלוג, לא ודאית בסיפור שמסתפר פה. ממש כמו אצל ילד בן שנתיים. זוכרת מה אני שואלת את עצמי בין פוסט לפוסט?

גיל שנתיים האיום, כך קוראים לו רבים. מאותה הסיבה: בין להיות קטן ובין להיות גדול קשה למצוא סוגריים לסגור לו לפעוט, להיות ודאי בסיפור שהוא. קשה לדעת איזה אופי נטווה בין גילויי הבגרות והתקפי הזעם המבלבלים.

לעיתים הוא מבטא את עצמיותו החדשה, קורא "לא!" ו"תני לי" ומתקומם נגד שליטתכם ועזרתכם כל אימת שצצה בעיה. אך לעיתים הוא נצמד אליכם, בוכה בעוזבכם את החדר, מרים את זרועותיו כדי שתישאוהו, דורש בפה פעור שתאכילוהו.

התנהגותו שהיא לא לכאן ולא לכאן מבלבלת אתכם, אך קשה גם לו. עליו להיעשות לאדם העומד בפני עצמו, אך הוא מרגיש בטוח יותר תחת חסותכם. עליו להתחיל להשתחרר משליטתכם המוחלטת עליו, ועם זאת קל לו יותר לקבלה. עליו לגלות מה הוא אוהב ומה אינו אוהב ולחתור להגיע למטרותיו גם אם הן מתנגשות בשלכם, ויחד עם זאת נראית לו ההתנגשות בכם מסוכנת להחריד. עדיין הוא אוהב אתכם בלהט שאין דומה לו, ותלוי כליל בתמיכתכם הרגשית, אך העצמאות שמכתיבה לו התפתחותו מתנגשת בתלות האוהבת שמכתיבים לו רגשותיו. (התינוק והילד, המומלץ הקבוע.)

וזה משפט המפתח: עדיין תלותי, כבר עצמאי, נקרע בפחד בשטח ההפקר שבין הגבולות. שנתיים – גיל הגמילה. כמו לידה חוזרת, אנחנו נגמלים שוב ושוב מהרגלים עקשנים, מן התלות, הופכים לעצמאים. גם לנו, כמבוגרים כדאי להכיר את הריקוד העדין שבין החיבוק העוטף ובין היד השלוחה, והוא לא קל. מתי להתגבר מתי לשחרר, שאיפה נשיפה שאיפה נשיפה.

כדי שנוכל להיפרד צריך תמונה חמה לנצור בזיכרון. נשיקה וחיבוק חזק ואז אפשר בלב שלם לפתוח, לתת לפרפרים לעוף. ועם זאת, לא לראות בַבלבול שישנו את תמונת העתיד, להותיר מקום לתמונה חדשה ולסיפור חדש, לאופי שלם שיצמח, לַאדם. בין התמונה שהייתה לתינוק – שברירי חיובים ומבטים, ובין התמונה שתהיה לאדם שיצמח – אופי חדש ושלם, אין סיפור עדיין. יום הולדת שנתיים הוא לא זמן טוב לסכם, להגדיר. רק במבט קטן ובסוגריים להביט ולומר: דברים קורים בשקט.

20171228_0959142076320939.jpg

הבזקים של בגרות ומשפט שמהדהד לי בראש: בלוג בן שנתיים הוא בלוג רציני (נראה לי שהבלוגריסטית אמרה אותו). המבט מתמשך – בואו נסתכל אל האופק ונחלום את הסיפור שעוד ייכתב. רק לפתוח סוגריים בלי לסגור.

מודעות פרסומת

8 תגובות על ״הבלוג בן שנתיים – הזדמנות לדבר על הגיל הזה״

  1. יום הולדת שמח לאבנים חצץ חול!! לעוד הרבה שנים של תובנות והארות!

  2. איזו כתיבה נהדרת ומעוררת מחשבה. צריך נקודה כדי לסגור איתה את הסיפור. איזו תובנה. המון מזל טוב לשנתיים של יצירה. שימשיכו יחד בדרך הנהדרת שלכם וגם שלנו. תחגגי את זה!

    1. חוגגת בדרכי שלי – מחשבות והגיגים, ובאמת שאני בנקודה שאני לא מצליחה כל כך לסגור, רק מלאה בתקוות להמשך 🙂 תודה!

  3. אחותי, את פשוט מדהימה. שותה בצמא את דברייך… איזה עומקים ותובנות! תודה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s