לחיות מול מכונת הממתקים

אני עומדת מול מכונת הממתקים ובוחרת לי ממתק אחד.

אני לוחצת על הכפתורים הנכונים ומכניסה את הכסף. אני מחכה רגע או שניים ומבינה שהממתק לא יורד מיד אל המגירה. אני מנסה ללחוץ על הידית, ללחוץ שוב על הכפתור, לנענע את המכונה כולה.

בחרי אחת מן האפשרויות:

 1. 'פוף!' המכונה מתפוצצת.
 2. הספירלה מסובבת את הממתק לכיווני, אבל הוא נתקע ולא יורד.
 3. הממתק נופל למגירה, אבל היד שלי לא מגיעה עד הפינה שאליה הוא נפל.
 4. אני מתקשרת למספר שרשום בצידה של המכונה, אבל אין תשובה.
 5. אחרי רבע שעה של נענוע של המכונה, הממתק נופל ואני מוציאה אותו מהמגירה ואוכלת ממנו ביס אחד, אבל מתאכזבת מהטעם.

הבטחה: משהו יתפוצץ וייתקע, משהו יתרחק והלבד יהיה כואב, ולפעמים משהו פשוט לא יהיה שווה את המאמץ שהושקע בו. אבל בסוף יגיע רגע מתוק ומדויק, רגע קטן של פלא. 'זה קורה'! בנצנוץ מחוייך בקרבי, פועם ומאיר ומחבק.

לפעמים יהיה אפילו ממתק חינם.

ובעיקר, יש לי ארנק מלא ב'לנסות' ושפע סקרנות. תודה על הארנק ועל האומץ, תודה על הסקרנות והרצון – תודה על כל הפלא הזה. תודה על החיים.

אני לומדת את הצעדים

לפעמים באה הרוח ואיתה קריאה לנוכחות. להיות לא מופרעת מעולם שלם שיש ביד. להגיד לעצמי: רגע בלי. אולי: שלוש משימות וחזרנו, אליכם, אליו. (זה הביס הקטן האפשרי. החלום הוא לקחת כמה שעות שהעולם יסתדר בלעדיי—

זה לא משהו שאני, כאימא ואולי בכלל כאדם בוגר, יכולה לקחת לעצמי באופן יומיומי, אבל היו תקופות שהייתי לוקחת לעצמי ימי חופש כאלה מדי פעם, ובפרט בימי ההולדת שלי. הייתי משאירה את הילדים עם אבא שלהם, לוקחת יום חופש מהעבודה, עולה על האוטובוס ונוסעת לבילוי קצר רחוק מהבית. לנשום כמה שעות שהעולם מסתדר בלעדיי.

הקורונה שמה עוד מכשולים בדרך ליום כזה ואני מרגישה שההרגל הפנימי שלי שכח את האפשרות הזו וגם הרשות הפנימית לקחת שעות כאלו נעלמה ומבקשת להתחדש. כמו כרטיס אשראי שפג תוקפו.

אז אני לומדת מחדש דרך הביסים הקטנים ו)זה בסדר שבדרך למטרה יש לי בקשות קטנות שנראות לא קשורות. יש לי רשות להקשיב לסדר של הלב.

הלימוד המחודש של הרשות הוא הזדמנות עבורי להבין מה אני רוצה ולבחור שוב מה נכון לי. זה מתניע ממש לאט – בהתחלה רק ריח האגזוז ועייפות ההחלטות והדדליינים. בהתחלה רק רשרושים מהמכונה ושום ממתק.

יש פה ח ל ו ם

אמל"ק
מזמינה אימהות להצטרף לתהליך מרגש של עבודה עם החומרים המוחבאים שלהן. אחת לשבוע ניפגש לזמן יצירה וחקר פנימיים. נכתוב, נקרא, נצייר, נדבר ואם יהיו עוד בקשות שיעלו – נלך איתן.

לא אמל"ק
לכל אחת מאתנו יש חלומות גדולים שלא מתממשים להיות מישהי משהו ולצידן גם מחשבות כולאות שהולכות איתה ביום יום ומקטינות את צעדיה.

לפעמים זה ממש מרגיש כמו מפת אוצר בתוך בקבוק סגור בלב ים, שאנחנו רק רוצות לצלוח, ומשתדלות לשכוח את כל הטוב והרע שיכול לקרות לנו, אם נפתח את המעטפה ונתחיל להיאבד לפי המפה. לא לקחת סיכון אפילו שיש שם גם סיכוי גדול.

מה אני מדמיינת שעושים?
אנחנו צוללות בכל הים הזה שבאנו איתו בניקוי ראש קצר ובמעגל שיתוף
ואחר כך אנחנו מנסות לגלות איזה אוצר יכול לתת לנו כלים לאוצר שאנחנו ולימים שיבואו, כל פעם בדרכים אחרות ובסדר אחר. מעין סדנת לב מתחלפת וזורמת.

וזהו
יש תשוקה לדרך של מפגש ושל פתיחת הלב במסע שהוא יחיד במינו ומשותף לכל האימהות שאנחנו.

וכל החלום הזה הוא מפת האוצר בבקבוק

כי אני עוד לא בטוחה שאני שם, אני עוד מעדיפה ללמוד צעדים, לבחור בביסים קטנים. אבל הלב קורא בגעגוע לפתוח את הבית ולהוביל מילים ונשים להתחבר.

ואולי דווקא מתוך הרצון לשוט ללב ים, אני נוטעת לי עוגנים קטנים, מורידה מפרשים לסערה שבטוח תבוא. בעוד חודש אסגור את העסק הקטן בן השש שלי ואחזור להיות שכירה במשרה קטנה, כדי להשאיר לי ימים חופשיים לשקט ולגדילה באור.

אני לומדת לחפש לי השראה בנשים אחרות או במי שאני נראית לאחרות. אני בוחרת לזכור שמה שקל לי וטבעי לי ונעים לי – הוא מי שאני וכל מה שקשה – לא מעיד עלי כלום חוץ מזה שיש כאן סימן שזה לא בית הגידול שלי. אני מאפשרת לעצמי להמשיך לשאול מי אני, אבל מחפשת דרך יומיומית ונעימה לתשובה.

אולי את שומעת פה כיוון?

(כל התמונות בפוסט מתוך נִתְקַלֵּף)

6 תגובות

 1. שירה מהממת, אני מצטטת-
  אני בוחרת לזכור שמה שקל לי וטבעי לי ונעים לי – הוא מי שאני וכל מה שקשה – לא מעיד עלי כלום חוץ מזה שיש כאן סימן שזה לא בית הגידול שלי- זה כל יפה ומדויק לי עכשיו, אבל זה נכון? כל מה שקל זה אני ומה שקשה זה לא??

  1. ימים עמוסים חלפו עד שהתפניתי לענות לך.
   ימים שאפשרו לתובנה המחודשת הזו להינטע בי עמוק, ואני ודאית בה:
   מה שקל לך לעשות הוא זה שמגדיר אותך.
   לא תמיד אנחנו עושים רק אותו, אבל כדאי ששמונים אחוזים מהזמן שלנו יהיו מלאים בקל הזה.
   (ממש כמו שכתבתי בפוסטים על חוזקות, בימיו הראשונים של הבלוג. והרי איך מזהים חוזקה? במה שקל לנו.)
   איך שכחתי את זה?!
   איך זכיתי לנטוע את השתיל הזה מחדש אצלי בלב, להבין שוב בדרך הקשה שלקול הפנימי שרוצה לחצוב בלב הר בקושי אפשר לענות שיחפש את המקדחה הנעימה לו ביותר, שהעבודה יכולה להיות קלה וכדאי שתהיה כזו).

 2. כל כך מדוייק לי עכשיו וכל כך מלמד. אני אוהבת כל כך את היכולת שלך לבחור כל פעם מחדש..

  1. תודה
   אני חושבת שזו יכולת שיש לכל אחד מאתנו
   והיא אף פעם אף פעם לא קלה.
   והרבה יותר קל להצליח לבחור, כשיש לנו -לפעמים מבחוץ לפעמים מבפנים – רשות ומרחב לבחור

 3. כל כך קשה לקחת שוב את הרשות שכבר הייתה והושגה ונעלמה. מרגישה את זה כל כך.
  ההזמנה שלך קוראת לי מאוד. ולו רק בשל המפגש איתך. וכי הדימוי של הים ומפת האוצר מדוייק לי כל כך.
  בהצלחה עם השינויים, הדיוקים המדוייקים שיוצרים את הדרך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s