הישגית

(פוסט זה הוא חלק ממדריך החוזקות הגדול.)

כי קרוב אליך

הוא יושב לצידי עם משימת האוריגמי שלו. הוא בחר להכין מגירה. זאת משימה לא פשוטה ולמרות העזרה שלי, אנחנו נזקקים לכמה נסיונות. בראש שלי עובר קול: טוב, לפחות מנסיון לנסיון אנחנו משתפרים. מהיכרותי איתו אני יודעת שהדחף יירגע בתוכו רק כשהוא יוכל להגיד – עשיתי זאת.

תני מרחב אהבה להישגית הקטנה שבתוכך 💛

ההישגים שמניעים אותנו יכולים להיות אוריגמי, משימות בעבודה או בבית ואפילו התפתחות אישית. אחרי כל יעד, יגיע עוד אחד בסיזיפיות אינסופית. אין רגע של התפעלות ממי שאת ואיך הגעת עד כאן. ובכל זאת, אם את הישגית, אל תיאבקי ברצון הזה בתוכך. אני חושבת שכשנותנים להישגיות מקום – "אני באמת רוצה להצליח בזה", מתאפשרת יותר בחירה ועוד אוויר נכנס. החוזקה הזאת היא מקור הכוח שלך לעבוד עוד ועוד בלי לכבות.

קל להעביר ביקורת כשהשאיפה להישגים היא המנוע החזק שבתוכי: כל יום מתחיל מאפס – בכל יום את צריכה להוכיח את עצמך מחדש. החוזקה הזו היא אש, וכמו כל אש גם זו הפנימית עלולה להכוות ולהכאיב, אבל היא מנוע שיוביל אותך עד ליעד ולפסגה הבאים, גם אם יגיעו בדרך בלבול, חשש או מפולת-טעויות.

אנחנו מעריכים גדילה באמצעות אבני הדרך המדידות יותר מאשר בנקודות ההפוגה שבמהלך הדרך, למרות שהן חשובות לגדילה לא פחות. דרך אחת לאזן את המנוע הפנימי היא לחפש יעדים מאזנים ולהוסיף אותם לסדר היום. להקפיד על מנוחה יומיומית או זמן לשהייה חסרת מעש באופן יומיומי, למשל, זה וואחד הישג.

בספר החוזקות מצוטטת שרה, סופרת הישגית בדימוי מקסים:

תמה זו עלולה לדרבן אותך להתמיד בהעפלה על ההר במהירות של מאה ועשרים קילומטרים לשעה, כל חייך. אינך נחה לעולם משום שתמיד יש עוד דברים שצריך לעשות. … 'חוסר המנוחה האלוהי' שלי ואם זה גורם לי להרגיש שאני חבה להווה כל מה שיש לי, שיהיה. אני יכולה לחיות עם זה.

מנוע המשמעות דורש זמן להתבוננות, אך הוא מחבר אותי לנקודות מהות בתוכי ומגדל אותי. לחפש במבט מאמין משמעות ברצון ובפחד ההישגיים (למה אני רוצה להשיג את המטרה הזאת? למה אני מפחדת לא להשיג אותה? מה המשמעות שהיא תוסיף לחיי?) – זו עבודת חיים חשובה.

היה נותן בהם סימנים

לאדם או לילד הישגי כואב – כמעט פיזית – להשתעמם, והם אנרגטיים במיוחד וזקוקים לפחות שינה. הם אוהבים לעזור במשימות מדידות וקונקרטיות שביכולתם לבצע ולעשות זאת יחד עם אדם קרוב זה ממש בילוי מבחינתם.

נ.ב. בעולם הישגי הפוסט הזה רלוונטי כמעט לכל אחת מאתנו, לא?

6 תגובות

 1. שירה יקרה,
  היטבת להגדיר, וללמד להשתמש בתכונות שלנו כחוזקות וכך להפוך אותן למה שמחזק.
  תודה רבה!
  באהבה גדולה ובהערכה עוד יותר גדולה!!

 2. מעניין. אצלי נפתחת השאלה האם יש משמעות למקור ההישגיות? נראה לי שיש הבדל בין הדחיפה להוכיח את עצמי, או להשיג בגלל שכך מצפים ממני, לעומת הישגיות ממקור פנימי, שהמקור לה הוא מהות ומשמעות. (קצת כמו מוטיבציה חיצונית ופנימית…)

  1. לקח לי זמן להעריך מנועים חיצוניים בכלל ואת הרצון להשיג הישגים מצופים בפרט. היום אני מבינה שכל רצון שלנו מלמד על הערכים שלנו. כשאני מרצה, למשל, אני פועלת כדי לשמח מישהו שחשוב לי. הכאב או ירידת האנרגיה מגיעים כי אני פועלת בתחושת מחוייבות והכרח וכאילו שאין לי בחירה. אבל כשאני יודעת שאת ההישג הזה אני עושה כי חשוב לי לעשות מה שמצפים ממני ובכל רגע אני יכולה לבחור אחרת – זה מעצים באותה מידה הישג מתוך דחיפה פנימית.
   ולכל אחד יש דלק אחר שמניע אותו (אני צריכה לכתוב גם על זה פוסט מתישהו)…

 3. שמחה על הפוסט הזה והסדרה הזו, בכלל.
  אני חושבת שהישגית זו חוזקה שקל להעריך אותה בעולם הישגי. היא זוכה להרבה כבוד ויוקרה, בניגוד לחוזקות אחרות, שלעיתים קרובות נתפסות כחולשה. הזווית שלך שרואה את שני הצדדים- היכולות והאתגרים, שבתוכה, היא זרקור נהדר.

  1. האמת היא שאני כל כך לא הישגית שעבורי זו עבודת חיים להעריך אנשים כאלה, ובמיוחד את הילד הפרטי שלי, ובמיוחד במיוחד כשהכוח שלו מפציע ברגעים שאותי מובילה תנועה הפוכה… 😘
   תודה על המילים שלך. את מורת דרך עבורי ליכולת להתבונן בילד שלי בלי שיפוטיות ולהעריך כל תכונה שלו כחוזקה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s