שאלות שמגשימות משאלות

כאדם שואל, אני ממליצה בחום על כלי השאלות ככלי שיכול לסייע לנו בהבנה, בפתירת תקיעויות ובהנעה לפעולה – אבני יסוד קריטיות למודעות ולחיים טובים. בפוסט הבא אמליץ על שתי שאלות עומק משמעותיות ואציג דרך קלה יותר למצוא להן תשובה.

שאלה מס. 1: מה הייתי רוצה שיקרה?

בפוסט שכותרתו '7 טכניקות פשוטות וישימות של חמלה עצמית' מציגה חני סער את המעגל השלם של החמלה העצמית (שווה לקרוא את כולו), וכאילו במיוחד בשבילנו, אחת הטכניקות היא לשאול את עצמנו את השאלה הזאת בדיוק:

שאלה שהרבה פעמים אנחנו מדלגות עליה, והיא מהות הכול, אחרת אנחנו מתהלכות בשדה חשוך בלי יעד ובלי פנס.

אם לא אדע לאן אני רוצה ללכת, אלך בעיוורון ובאפילה. אם לא אדע מה אני רוצה שיקרה – במערכות יחסים, בתוכי, בעבודה שלי, הכול ייראה לי חסר טעם ולא מספק.

אני פגשתי בשאלה הזו בפגישות ההתמקדות עם רוני רוזנס ותמיד נדרשתי לעבודה מסויימת כדי למצוא לה תשובה. לפעמים בתוך איזו התלבטות יש רצון להרגיש בנוח, גם בבחירה הקשה יותר, והמחשבות חוזרות על עצמן מתוך חשש לבחור בבחירה הלא נכונה. הנה שני כיווני מחשבה שיכולים לעזור בעניין זה:

א. אי אפשר לאחוז חבל משני קצותיו, ואם תצליחי – הוא ייקרע בסוף. כשאני שואלת את עצמי מה אני רוצה שיקרה ולאן אני רוצה ללכת, אני חייבת לבחור שביל אחד ולהיפרד בכאב מכל השבילים האחרים. להיפרד יכול לקחת זמן וגעגוע יכול להישאר, אבל אם אני לא משתחררת – כדאי שאשאל את עצמי שוב את אותה שאלה מכוונת ואתן למציאות למשוך אותי איתה קדימה, לגדילה ולהתפתחות, בלי להביט לאחור.

ב. מקורו של החיפוש הסוחף אחר אושר בחברה המערבית זר (לדוגמא). מעבר לכך, כנראה שמדובר בשביל מסחרר שאין דרך להגיע בו אל היעד. (כאן ההסבר המקיף לעניין.) לעומת זאת, אם אבחר להתמקד בלהיות טובה (לעצמי ולאחרים), גם במקרים של חוסר נוחות – אפתח כושר, אמון עצמי וחוסן והדרך תהיה קלה ובהירה יותר ויותר.

שאלה מס. 2: איך אני רוצה להרגיש?

בסוף ההריון האחרון שלי, בלב כבד מאכזבות הלידות הקודמות ומפחדים, נרשמתי לקורס הכנה ללידה. אחד מהכלים המרכזיים בקורס היה כתיבת חזון. מדובר בכלי שלא הכרתי קודם ושבאמצעות רשימת שאלות מפורטת ביקש ממני להיפתח ולהרחיב את ציפיות הלידה שלי.

במאמץ רב עניתי שאלה שאלה: מה אני רוצה להרגיש בלידה? מהם הדברים הקריטיים עבורי לתחושה כזו? מה אני יכולה לעשות כדי לקדם תחושה כזו ואיך אוכל לתאר אותה לאחרים? ביקשתי שלא לכאוב במה שכאב לי בכל הלידות הקודמות. אולי ביקשתי רפואה לקללת חווה, שתהיה הדרך מתיישרת לפי הרצון ושתהיה הכוונה מקצרת את הדרך.

פקפקתי באפשרות שהלידה תהיה כמו בחזון. הרי ביקשתי בקשה גדולה, שיש בה שינוי גדול מהאופן שחייתי את ימיי, וכבר ציטטתי על גבי הרשת: אישה יולדת כמו שהיא חיה. (זאת היתה הכותרת המקורית, ששונתה משום מה, של הפוסט הזה).

ספויילר: זה עבד. היתה לי חווית לידה מדהימה בלידה ארוכה וכואבת. הרגשתי בדיוק את שביקשתי, למרות שהתכניות כולן השתבשו: זירוז מייגע, אפידורל שלא השפיע ותינוקת במשקל ארבעה קילו כמעט.

איזה מטורף זה לבקש ולקבל! זה היה שיעור מטלטל, ששינה את זווית ההסתכלות שלי על הרבה דברים. רעידות אדמה קרו, קורות ויקרו, אך גם בתוך הקטסטרופה הכי גדולה – אני יכולה למצוא ניואנסים קטנים שיכולים לעזור לי להרגיש את שביקשתי.

בין הדרכים למצוא תשובה לשאלות החשובות האלה: מגישוש בחשכה בתוך עצמי או מול דף שאלות ריק ועד מבט התמקדותי מלוּוה – מצאתי לי דרך מיוחדת משלי. דרך שנעזרת בקלפי התמונות שלי ומנצלת את הכוח של תמונות כדי להקל על מציאת המטרות והחזון בתוכי.

כי מה פותח לנו את מבוע המילים יותר מתמונות? הן נקשרות ברגש ועוקפות את המילים, המחשבות והמגננות. אני רואה איך עם הקלפים קל לי פי אלף לשמוע קול פנימי – וזה כל מה שאני עושה בשלב הראשון: שואלת את עצמי בקול את שאלת העומק הרלוונטית לי כרגע, מקשיבה לקול שמחפש בתמונות קשר לשאלה ושומרת לי בערימה את התמונות שהלב מצא בהן קשר.

בשלב השני אני עוברת על התמונות האלו וכותבת את הקשר ואת התשובה שהן נותנות לשאלה. תשובה אינטואיטיבית וקצרה, בלי מחשבה, בשתי מילים. למשל, מול תמונה של שביל: אני רוצה שנטייל, או: אני רוצה להרגיש שאני בדרך לאנשהו. (ואין כאן נכון ולא נכון, כמובן. הבנה היא דבר שלוקח זמן ובתמורה נותן הזמן לדברים להיות קלים יותר ורשות להיות ולהאט.)

בשלב האחרון, אני מסכמת את התשובות שעלו בי, מסדרת אותן ועורכת לי על דף. יוצרת לי מסמך כוונות. מה שאני רוצה שיקרה או מה שאני רוצה להרגיש או – הכי טוב – גם וגם… הדף הזה הוא מעין צידה לדרך עבורי, בצורה קסומה ודרך הבחירות שלי הוא עושה פלאים ויוצר מציאות חדשה.

לאחרונה אני עושה את התהליך הזה פעם בכמה שבועות: לפני פורים, לפני פסח ועוד. אני ממליצה לך לנסות גם את את התהליך ובעזרת ה' תזכרי בעזרתו את הכיוון ואת היעד, תוכלי לדבר אותם החוצה ולהיעזר ותהפכי כוונה למעשה. אמן 💛

4 תגובות

  1. נשמע כמו תהליך פשוט, מדוייק ומדהים. לשאול בקול, לצלול פנימה בעזרת החוץ, לדייק את הכוונות ולהניח אותן מול העיניים. הולכת לנסות גם, ככה, בפשטות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s